artykuł nr 1

Ostatni dzień na dokonanie obowiązku spisu powszechnego

Dziś – o północy – kończy się Narodowy #SpisPowszechny 2021. Każdy spis powszechny to ogromne przedsięwzięcie służb statystyki publicznej, a jego wyniki pozwalają ustalić stan faktyczny, który staje się podstawą wszelkich analiz na kolejne 10 lat, dlatego udział w spisach powszechnych należy traktować, jako nasz obywatelski obowiązek.

Udział w spisie jest obowiązkowy! 

Jeśli jeszcze się nie spisałeś, a nie potrafisz tego zrobić poproś o pomoc sąsiada, rodzinę lub znajomych. Możesz też zadzwonić na infolinię 22 828 88 88 lub przyjść do Urzędu Gminy w Kodrębie, ul. Niepodległości 7, w godzinach 7.30-15.30.

Dziś miła dokładnie lat od pierwszego spisu powszechnego w odrodzonej po 123 latach zaborów Polsce. Spis przeprowadzono w 1921 r. według stanu o północy 30 września na dzień 1 października 1921 r.

obrazek
artykuł nr 2

Liczymy się dla Polski

obrazek

Rachmistrz spisowy to funkcjonariusz państwowy , którego zadaniem jest pomóc Ci zrealizować obowiązek spisowy w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Rachmistrz może odwiedzić Cię w mieszkaniu lub zadzwonić do Ciebie, aby przeprowadzić wywiad spisowy. W czasie kontaktów bezpośrednich rachmistrzowie przestrzegają procedur sanitarnych rekomendowanych przez #MZ i #GIS.
Informacje, które przekazujesz rachmistrzowi są bezpieczne i zostaną wykorzystane jedynie do celów statystycznych. Zgodnie z obowiązującym prawem, nie możesz odmówić rachmistrzowi realizacji wywiadu i przekazania danych w ramach spisu powszechnego. Udział w #SpisPowszechny to obowiązek każdego z nas. #LiczymySięDlaPolski

Dowiedz się więcej: https://spis.gov.pl/nie-spisales-sie-przez-internet-lub-telefon-spodziewaj-sie-rachmistrza/?fbclid=IwAR2_tjh6g-dwZHNnNpKkbcwlMBFwy0baWJAdqNlXpZErWKZRrJXGXU519-U

artykuł nr 3

Jak zweryfikować rachmistrza spisowego?

obrazek

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczynają wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. W  prosty sposób można sprawdzić tożsamość rachmistrza spisowego.

Poproś rachmistrza aby wylegitymował się identyfikatorem i zweryfikuj jego tożsamość poprzez:

specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/ ,

kontakt z infolinią spisową pod numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

W przypadku uzasadnionych wątpliwości dotyczących wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, zaistniały incydent należy niezwłocznie zgłosić na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet lub nie realizowały spisu przez wywiad telefoniczny z rachmistrzem.

Przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

artykuł nr 4

KONKURS FOTOGRAFICZNY na wakacje

obrazek
Załączniki:
Regulamin konkursu174 KB
grafika_foto_gw.jpg728 KB
artykuł nr 5

Informacja

obrazek

Od 23.06 br. rachmistrzowie spisowi zaczną odwiedzać respondentów, którzy do tej pory nie spisali się przez Internet, na infolinii lub w trakcie wywiadu telefonicznego.

Kiedy odwiedzi Cię rachmistrz w celu przeprowadzenia wywiadu spisowego poproś go, aby wylegitymował się oficjalnym identyfikatorem. Każdy rachmistrz powinien mieć go przy sobie.

Sprawdź czy identyfikator zawiera:

1) imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,

2) numer identyfikatora oraz hologram,

3) nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,

4) podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,

5) okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości warto skorzystać z możliwości weryfikacji rachmistrza na stronie: https://spis.gov.pl

Więcej przeczytasz: https://bit.ly/2SHe5Ih  , https://bit.ly/3zOJatW .

Rachmistrz spisowy nie będzie pytał o stan majątkowy respondenta, wartość przedmiotów należących do domowników, nie będzie również wymagał okazania korespondencji urzędowej np. z ZUS czy z bankami, ani prywatnej. Rachmistrz zada tylko te pytania, które są zapisane w formularzu. Wszyscy respondenci odpowiadają na te same pytania, nie są one różnicowane pod jakimkolwiek względem. Jeżeli stwierdzisz faktyczne nieścisłości, przerwij wywiad, weź dane rachmistrza i skontaktuj się z najbliższym urzędem gminy lub infolinią spisu (22 279 99 99).

Wywiady bezpośrednie będą prowadzone z zachowaniem procedur sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

Ważne: zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, respondent nie może odmówić rachmistrzowi realizacji wywiadu i przekazania danych w ramach spisu powszechnego (art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775).