artykuł nr 1

Nie spalaj, segreguj!

obrazek

Czy zdajesz sobie sprawę, jakie konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie za sobą spalanie w domowych piecach odpadów, w tym m.in. plastików?

Czy wiesz, że jest to proceder niezgodny z prawem? Masz świadomość, że prawidłowa segregacja odpadów pozwala odzyskać z nich cenne surowce i oszczędzić zasoby naturalne?

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami Fundacji PlasticsEurope Polska, przygotowanymi w ramach kampanii pt. „Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku”.

Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem, zadbajmy o siebie i nasze środowisko!

Załączniki:
materiał edukacyjny353 KB
artykuł nr 2

PRAWIDŁOWA SEGREGACJA ODPADÓW

obrazek

PRAWIDŁOWA SEGREGACJA ODPADÓW – TO WAŻNE!

Segregacja odpadów jest ważną częścią naszego codziennego życia. Prawidłowo prowadzona przynosi wiele korzyści. Mianowicie, segregacja śmieci m.in. pomaga zmniejszyć ilość odpadów trafiających na składowiska, co z kolei pomaga chronić środowisko. Ponadto, pomaga zwiększyć efektywność recyklingu. Poprawna segregacja odpadów umożliwia oszczędność surowców naturalnych i energii, które są potrzebne do produkcji nowych produktów. Pozyskiwanie surowców z odpadów, takich jak papier, szkło, plastik czy metal, jest znacznie mniej energochłonne i tańsze niż ich wydobycie czy produkcja. Dzięki odpowiedniej segregacji możemy utrzymać czystość i higienę naszego otoczenia,
co bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie i jakość życia.

Selektywna zbiórka odpadów komunalnych jest ściśle powiązana z osiąganymi przez gminę poziomami recyklingu. Im lepiej wysegregowane odpady, tym większe szanse na spełnienie wymogów ustawowych. Poziomy recyklingu odpadów komunalnych wzrastają z roku na rok. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w 2024 r., gminy są obowiązane osiągnąć poziom recyklingu w wysokości co najmniej 45%, w 2025 r. co najmniej 55%. Problem dla gmin stanowi już osiągnięcie poziomu w wysokości co najmniej 35%, który obowiązuje w roku 2023. W sytuacji, gdy wymagany poziom nie zostanie osiągnięty, na gminę zostanie nałożona kara pieniężna.

Od tego, jak sortujemy odpady, zależy jaka ich ilość zostanie poddana recyklingowi, dlatego ważne jest, aby robić to we właściwy sposób.

Na terenie całego kraju obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO).
Zgodnie z tym systemem należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się
do powtórnego przetworzenia.

Odpady komunalne zbierane są w podziale na 5 frakcji, którym przypisane
są konkretne kolory pojemników i worków:

Papier (worek lub pojemnik kolor niebieski) – odpady z papieru, w tym odpady z tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury;

Metale i tworzywa sztuczne  (worek lub pojemnik kolor żółty) – odpady z metali,
w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady z tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych, odpady opakowaniowe wielomateriałowe;

Szkło (worek lub pojemnik kolor zielony) – odpady ze szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła;

Bioodpady (worek lub pojemnik kolor brązowy) – odpady ulegające biodegradacji
(w tym odpadki kuchenne i zielone z pielęgnacji terenów zielonych);

Odpady zmieszane (pojemnik kolor czarny)  – popiół z palenisk oraz pozostałe odpady, niewymienione wyżej, niestanowiące odpadów niebezpiecznych, budowlanych, rozbiórkowych, wielkogabarytowych, poprodukcyjnych.

 

Głównym celem racjonalnego gospodarowania odpadami jest przede wszystkim ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów, natomiast w przypadkach, w których nie udaje się uniknąć ich wytworzenia, zminimalizowanie ich negatywnego wpływu na środowisko, zdrowie ludzi i zwierząt. Im mniej odpadów będziemy wytwarzać, tym mniejszy będzie obszar składowisk i wynikających z nich zanieczyszczeń. Poniżej kilka sposobów na zmniejszenie ilości odpadów w domu:

Przygotuj się na segregację – wybierz odpowiednią ilość pojemników na odpady: zgodnie z zasadami obowiązującymi w naszej gminie.

Kupuj mniej – wybieraj rzeczy trwałe i najlepiej tylko takie, które są potrzebne.
Nie kupuj „na zapas” albo „bo może się kiedyś przydać”.

Unikaj produktów w opakowaniach – jeśli to możliwe kupuj produkty w dużych opakowaniach i spróbuj korzystać z toreb wielokrotnego użytku.

Spróbuj wykorzystać produkty do ponownego użytku – jeśli masz produkty, które możesz ponownie wykorzystać, staraj się je używać zamiast kupować nowe.

Wybierz produkty ekologiczne – jeśli masz możliwość, wybieraj produkty ekologiczne, które są wykonane z trwałych materiałów i przyjazne środowisku.

Ograniczaj plastik – plastik najtrudniej poddaje się obróbce i ma też najkrótszy cykl życia, czyli można go przerobić ograniczoną ilość razy. O wiele trwalsze jest np. szkło czy aluminium, które można dłużej wprowadzać do ponownego obiegu.

Ostrożnie z papierem – papierowe talerzyki czy słomki to dobra alternatywa dla plastiku, ale ich używanie nie jest obojętne dla środowiska. Zamiast produkować odpady, wybieraj produkty wielorazowego użytku, jak kubki, metalowe słomki czy ceramiczne talerzyki.

Wykorzystuj technologię – wykorzystuj technologię, aby zminimalizować ilość odpadów, np. korzystaj z aplikacji do planowania zakupów i listy zakupów.

Symbole na opakowaniach i ich znaczenie:

Opakowanie nadaje się do recyklingu – symbol informuje, że do wytworzenia opakowania został wykorzystany surowiec nadający się do recyklingu.

Dbaj o czystość – symbol przypomina, aby zużyte opakowanie wyrzucić do kosza, a nie pozostawić byle gdzie.

Opakowanie biodegradowalne – symbol umieszczany jest na opakowaniach, które rozkładają się w procesie kompostowania.

Znak aluminium – informuje, że opakowanie albo produkt zostały wykonane z aluminium i mogą być poddane recyklingowi.

Znak zielony punkt – często mylnie rozumiany jest jako symbol recyklingu. Oznacza on natomiast, że producent sfinansował budowę i funkcjonowanie systemu odzysku odpadów.

Znak przekreślonego kontenera – zwykle występuje na sprzętach elektronicznych, RTV i AGD. Oznacza on, że po zużyciu produktu nie wolno go wyrzucić do kosza razem z innymi odpadami, należy przekazać go do punktu zajmującego się zbiórką elektrośmieci.

Możliwość ponownego wykorzystania – symbol umieszczany jest na opakowaniach, które nadają się do ponownego użycia (mogą być wielokrotnego użycia). Można go spotkać na butelkach, szklanych pojemnikach, beczkach, kontenerach i puszkach.

artykuł nr 3

Kontrole przedsiębiorców dotyczące odpadów komunalnych

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 888 ze zm.)  Wójt Gminy Kodrąb informuje, że Urząd Gminy w Kodrębie przystępuje do kontroli przedsiębiorców w zakresie posiadania aktualnych umów na odbiór odpadów komunalnych.

W związku z obowiązującymi przepisami właściciele nieruchomości niezamieszkałych zobowiązani są do posiadania umowy na świadczenie usług w zakresie obierania odpadów z uprawnionym podmiotem.

Do nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne zalicza się m. in.: szkoły, przedszkola, dom kultury, biblioteki, obiekty produkcyjne, usługowe, handlowe, warsztaty, biura, sklepy itp.

W sytuacji, gdy nieruchomość posiada dwie części: przeznaczoną na cele mieszkaniowe oraz przeznaczoną na działalność gospodarczą, właściciele nieruchomości powinni zawrzeć odrębną, dodatkową umowę na wywóz odpadów komunalnych niewytwarzanych w gospodarstwie domowym.

Właściciele nieruchomości mieszanych zobowiązani są wobec powyższego do:

  • uiszczania opłaty w gminie za gospodarowanie odpadami komunalnymi – za część dotyczącą nieruchomości zamieszkałej zgodnie ze złożoną deklaracją;
  • indywidualnego zawarcia umowy na odbiór odpadów komunalnych z podmiotem uprawnionym – na część nieruchomości niezamieszkałej (na której prowadzona jest działalność gospodarcza), a w przypadku, gdy część niezamieszkała jest wynajmowana, obowiązek zawarcia umowy obejmuje podmiot najmujący, chyba, że umowa najmu lokalu stanowi inaczej.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dopuszcza w przypadku prowadzenia w części lokalu mieszkalnego obsługi biurowej działalności gospodarczej uiszczanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w ramach opłaty dotyczącej nieruchomości zamieszkałej (art. 6j ust. 4a ww. ustawy).

Ponadto przypominamy podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, że niedopuszczalne jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstwa domowego z odpadami z prowadzonej działalności gospodarczej. Każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą zobowiązany jest podpisać indywidualną umowę z przedsiębiorcą wpisanym do rejestru działalności regulowanej.

Na podstawie art. 3 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku  w gminach (tj.: Dz. U. z 2021 r., poz. 888 ze zm.) Gmina obowiązana jest prowadzić ewidencję umów zawartych na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, w celu kontroli wykonywania przez właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców obowiązków wynikających z ww. ustawy.

W związku z powyższym właściciele nieruchomości niezamieszkałych zobowiązani są do udokumentowania posiadania umowy na korzystanie z usług  w zakresie odbierania odpadów komunalnych poprzez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłaty za te usługi (art. 6 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy).

Jeżeli nie wszyscy przedsiębiorcy z terenu Gminy Kodrąb, do tej pory nie zawarli jeszcze takiej umowy, zobowiązani są niezwłocznie tego dokonać  i kopię tego dokumentu  przesłać  lub dostarczyć do Urzędu Gminy Kodrąb.

Jednocześnie przypominamy, że przedsiębiorcom nie posiadającym umowy na odbieranie odpadów komunalnych z odpowiednią firmą grozi kara grzywny (art. 10 ust. 2 ww. ustawy).

Dokumenty można dostarczyć:

- osobiście do Urzędu Gminy Kodrąb, ul. Niepodległości 7, 97-512 Kodrąb, pok. nr 25,
w godz. pracy urzędu,

- przesłanie skanu dokumentów pocztą elektroniczną na adres referatgpi@gminakodrab.pl

- pocztą na adres urzędu gminy.

artykuł nr 4

Demontaż oraz usuwanie azbestu

Zgodnie z wymogami dotyczącymi zasad znakowania przedsięwzięć dofinansowanych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi informujemy, że zadanie pn.: Demontaż, transport i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Kodrąb zrealizowano  z udziałem środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wartość ogólna zadania wyniosła 22.549,77zł  brutto. Wysokość dotacji ze środków  finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Łodzi wyniosła 18.790,00 zł.

W ramach realizacji ww. zadania odebrano płyty azbestowe zmagazynowane na 29 posesjach oraz zdemontowano płyty azbestowe z jednej posesji (pokrycie na budynku gospodarczym). Ogółem unieszkodliwiono 84,16 Mg odpadów niebezpiecznych zawierających azbest.  

 

link do strony:

www.zainwestujwekologie.pl

obrazek
artykuł nr 5

Informacja

Jak należy postępować z odpadami pochodzącymi z produkcji rolnej, np. opony do dużych maszyn rolniczych, ciągników itp.

Nowy system gospodarowania odpadami dotyczy odpadów komunalnych, a odpady z rolnictwa takimi nie są. W ramach systemu gospodarowania odpadami komunalnymi gmina nie może organizować zbiórek wskazanych odpadów pochodzących z rolnictwa ani (tym bardziej) finansować ich z opłaty za gospodarowania odpadami komunalnymi uiszczanymi na rzecz gminy przez właścicieli nieruchomości.

  System gospodarowania odpadami komunalnymi obowiązujący od dnia 1 lipca 2013 r. dotyczy wyłącznie odpadów komunalnych zdefiniowanych w art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia
14 grudnia 2012 r. o odpadach, a nie wszystkich rodzajów odpadów. Zagospodarowanie odpadów pochodzących z rolnictwa to obowiązek ich wytwórcy. To wytwórca tych odpadów ma obowiązek przekazania ich podmiotom posiadającym zezwolenia na ich zbieranie lub przetwarzanie, skoro nie udało się ich zagospodarować w miejscu wytworzenia. Zatem, gmina nie ma obowiązku organizowania zbiórek opon z maszyn rolniczych. Jest ona zobowiązana do organizacji zbiórki
i stworzenia warunków do zagospodarowania odpadów komunalnych.

  W związku z zapytaniami dotyczącymi miejsca, gdzie można przekazać zużyte opony rolnicze informujemy, że można je oddać w punktach świadczących wymianę takich opon. Zgodnie z przepisami to na wytwórcy odpadów w ramach świadczenia usługi wymiany spoczywa obowiązek ich prawidłowego zagospodarowania.

  Ponadto opony rolnicze można przekazać do organizacji, które zajmują się zbieraniem
i utylizacją takich opon, do firm, które przerabiają je na granulat.

Niestety opony rolnicze ze względu na swoje gabaryty oraz wiążące się z tym utrudnienia (transport, utylizacja) odbierane są odpłatnie, a transport zapewniany jest przy dużych ilościach. Dlatego też najlepiej oddać je w punktach świadczących wymianę takich opon, przy ich wymianie czy zakupie (za dodatkową opłatą).